A hágai Nemzetközi Bíróság 1997. szeptember 25-én ítéletet hozott Magyarország és a Szlovák Köztársaság között a Bős-Nagymaros Vízmű Rendszer építése és használata tárgyában folyó perben. Többek között úgy döntött, hogy mindkét állam megsértette a jogszabályi kötelezettségeit, és felszólította őket egy kötelező érvényű szerződés megtárgyalására és végrehajtására, figyelembe véve a belvízi Duna-delta helyzetét. A műalkotás a folyamatos meddő tárgyalásokra utal, amelyeket mindkét fél csak protokoláris kötelezettségnek fog fel, és nem esik szó a valódi ökológiai probléma kezeléséről. Ha a helyzet nem változik, akkor a megoldás tovább várat magára…
