TÓTH HELEN: KILENCEDIK FA

„Az általam gyűjtött ágakat (hulladékanyag) a műtermembe viszem, és a felületükre festek. Eredetileg azért kezdtem el gyűjteni őket, hogy otthon is legyen egy darabka az erdőből, és hogy hátteret készítsek a festményekhez, amelyeket fényképeztem, ami lehetővé tette, hogy közvetlenül nyomon kövessem a sajátos vonásaikat, hogy hűségesebben átvihessem őket a vászonra. Azonban azt is kerestem, hogyan adhatnék nekik egy másik célt. Van egy hosszú távú projektem, amelyet nemrégiben kezdtem el: visszaviszem a fát az erdőbe. A városban talált, lombhullató fát a tűlevelű erdőbe, és fordítva. A lógó ág motívuma, a korona és gyökerek nélküli, vékony zsinóron függő törzs többször megjelenik a munkáimban, az instabilitást és a bizonytalanságot szimbolizálja, feszültséget teremt a festményben, ugyanakkor mozdulatlanságával megnyugtat. Ez egyfajta szorongást hivatott tükrözni a mi generációnk bizonytalan társadalmában, ahol gyakran úgy érezzük, mintha nem állna stabilan a lábunk a földön. Ki akartam lépni a vásznakból, az olajfestményekből, és azt a domináns ágat egyenesen az erdőbe akasztottam. A projekt lényege, hogy minden egyes ághoz pontos GPS-koordináták tartoznak, amelyek segítségével az emberek megtalálhatják őket. Az ágakat a túraútvonalakon kívül helyezem el, hogy valamilyen pontos célpontot követhessenek az erdő mélyén. Hogy a belsejét is láthassák. Ez egy játék is, hogy az emberek kimozduljanak. Aztán ott van az érem másik oldala, visszamegyek, ellenőrzöm és dokumentálom az installáció állapotát, néhány már eltűnt, az erdő egy része is eltűnt, néhányon pedig gombák nőnek. A természet befogadta őket. Először azokat a helyszíneket választottam ki, amelyek a körzetemben voltak, mivel az első covid-lezáráskor kezdtem el a megvalósítást. Aztán elkezdtem elhelyezni őket azokon a helyeken, ahová a munkám kiállítások és művészrezidenciák révén elvitt. Az a szándékom, hogy az ágak vizuális megkülönböztetésével felhívjam a figyelmet arra, hogy még a „holt” fának is megvan a maga jogos helye az erdei ökoszisztémában. Az ágakat olajfestékkel festem és természetes anyagokkal rögzítem, így arra is számítok, hogy egy idő után a földre hullanak és az erdő részévé válnak. Ezáltal egy általam festett fadarab az erdő részévé válik.”